فرم کلی
محاسبه وزن لوله و پروفيل
  1. اندازه اسمي قطر لوله (D)
  2. ضخامت (T)
  3. وزن محاسبه شده:
 

آیا کاهش عرضه باعث رشد قیمت ورق گرم می‌شود؟

. ارسال شده در اخبار عمومی.

سال 2019 برای محصولات تخت فولادی اروپا سالی پرچالش بود زیرا کاهش تقاضا باعث روند نزولی قیمت شد که از سپتامبر 2018 تا اکتبر 2019 ادامه داشت.
    

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، تقاضای ورق گرم فولادی اتحادیه اروپا در 6 ماهه نخست سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش 3.7 درصدی تجربه کرد، در حالی که تقاضای فولاد خام 2.7 درصد کاهش داشت.

یکی از عوامل اصلی کاهش تقاضای محصولات تخت فولادی در اروپا، رکود بخش خودروسازی بود. تولید خودرو در آلمان در 9 ماهه نخست سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 9.2 درصد افت داشت؛ خودروسازی در ایتالیا نیز 20.2 درصد کاهش داشت. بخش خودرو بزرگ‌ترین مصرف‌کننده محصولات تخت فولادی در اتحادیه اروپا است که 43.2 درصد تولید واحدهای فولادی را به خود اختصاص می‌دهد.

تاثیر منفی کاهش تقاضا بر قیمت‌ها در اروپا، با افزایش واردات در پایان سال 2018 تا اوایل سال 2019 تشدید شد؛ علت اصلی افزایش واردات، معرفی سهمیه حفاظتی واردات بر اساس اولویت نوبتی توسط کمیسیون اروپا در سال 2018 بود. در نتیجه این سهمیه، سطح موجودی زنجیره تامین بالا رفت در حالی که تقاضا برای کالاهای داخلی اروپا در ادامه سال افت داشت.

روند نزولی قیمت ورق گرم فولادی اروپا باعث افت شدید حاشیه سود تولیدکنندگان شد. حاشیه سود واحدهای فولادسازی به روش قوس الکتریکی و کوره بلند اروپا معمولا همزمان تغییر می‌کردند و در پنج سال گذشته میانگین تفاوت قیمت بین هر تن قراضه و ورق گرم 220 یورو و بین هر تن فلز مذاب و ورق گرم 204 یورو بود. اما جهش قیمت سنگ آهن در سال جاری باعث افزایش چشم‌گیر هزینه تولید فلز مذاب شد.

تفاوت قیمت فلز مذاب و ورق گرم تا سپتامبر به 110 یورو بر تن افت داشت؛ این سطح تفاوت قبلا در اواخر 2015 و اوایل 2016 مشاهده شده بود که بیشتر تولیدکنندگان اروپایی دچار زیان مالی شدند. تولیدکنندگانی که از قراضه به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند در سال جاری به دلیل روند نزولی قیمت قراضه، عملکرد بهتری داشتند، اما حتی سودآوری تولید ورق گرم از قراضه نیز از ماه ژوئن از بین رفت؛ زیرا تفاوت قیمت این دو محصول به زیر 200 یورو بر تن تنزل یافت.

فولادسازان اروپایی در این شرایط در تلاش برای کاهش عرضه، مجبور به کاهش تولید شدند. شرکت ArcelorMittal اولین شرکتی بود که کاهش 4.2 میلیون تنی تولید برای 6 ماهه دوم سال 2019 اعلام کرد. سایر شرکت‌های فولادی نیز با بستن کوره‌های خود یا برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری در آخر سال، از این رویه پیروی کردند. فعالان بازار از کافی بودن کاهش تولید برای بالا بردن قیمت محصولات تخت اطمینان نداشتند؛ اگرچه روند نزولی در اواخر اکتبر متوقف شد، اما قیمت همچنان در نزدیک کف نوسان داشت.

در اوایل نوامبر با اعلام ArcelorMittal در خصوص خروج از توافق خرید واحد Ilva در شهر بندری تارانتو در ایتالیا و توقف فوری تولید در این واحد، وضعیت به کلی تغییر کرد. ضرب‌الاجل برای تعطیلی این واحد در پایان ژانویه به زمان دیگری موکول شده است تا این شرکت با دولت ایتالیا مذاکرده کند، اما تولید این واحد کاهش داشته است و محصولات آن در بازار نقدی حضور نداشته است.

در زمانی که خریداران باید سفارش سه ماهه نخست خود را ثبت می‌کردند، تولیدکنندگان اروپایی از کاهش عرضه استفاده کردند و قیمت ورق گرم را در اواخر نوامبر و اوایل دسامبر افزایش دادند. قیمت نقدی شروع به افزایش کرد و انتظار می‌رود این روند در 3ماهه نخست سال 2020 ادامه داشته باشد.

اما در بلندمدت اگر مالکیت Ilva تغییر کند، این ریسک اندک وجود دارد که این واحد (با مدیریت دولتی) شروع به فروش ورق گرم زیر قیمت بازار کند تا جریان نقدی خود را تضمین کند (گفته شده که قبلا نیز چنین سیاستی در پیش گرفته بود) و دوباره باعث کاهش قیمت ورق گرم اروپا شود.

 

مورخ : 1398/10/26

ویژگی های  چهارچوب :

پروفیل های چهارچوب تولیدی شرکت فولاد مهر سهند دارای قابلیت فرم پذیری، جوش پذیری، مقاومت بالا و از دقت ابعادی و کیفیت سطحی بالایی برخودار است

کابرد های چهارچوب :  از جمله کاربردهای چهارچوب می توان به ساخت چهارچوب درب فلزی برای دربهای چوبی، ام دی اف و اچ دی اف اشاره کرد.
ویژگی های پروفیل های تقویتی گالوانیزه :

پروفیل های تقویتی گالوانیزه تولیدی این شرکت از محصولات جدید بوده که در راستای استفاده از امکانات شرکت انجام گردید. کاربری این محصولات در پروسه و تکمیل پروفیل های درب و پنجره  .می باشد UPVC 
از ویژگیهای بارز پروفیل های تولیدی این مجموعه انتخاب مواد اولیه درجه یک از شرکتهای معتبر داخلی بوده که دارای استحکام بیشتر، شکل پذیری بهتر و چسبندگی عالی می باشد

تمامی حقوق این سایت برای شرکت فولاد مهر سهند محفوظ می باشد © 1393